Faradayov zákon elektromagnetickej indukcie
Faradayov zákon elektromagnetickej indukcie je základným princípom elektromagnetizmu, ktorý popísal britský fyzik Michael Faraday v 19. storočí. Tento zákon popisuje vzťah medzi zmenou magnetického toku cez uzavretý obvod a indukovaným elektrickým napätím v tomto obvode. Faradayov zákon elektromagnetickej indukcie je dôležitým princípom v elektromagnetizme a má mnohé praktické aplikácie.
Hlavným obsahom Faradayovho zákona elektromagnetickej indukcie je to, že zmena magnetického toku cez uzavretý obvod indukuje elektrické napätie (elektrický potenciál) v tomto obvode.
Tento zákon možno interpretovať nasledovne:
-
Ak magnetický tok cez uzavretý obvod zostáva konštantný, nebude v obvode indukované žiadne elektrické napätie.
-
Ak sa magnetický tok mení s časom (či už rýchlo alebo pomaly), vznikne v obvode indukované elektrické napätie.
-
Smer indukovaného elektrického napätia je také, že sa vytvára elektrický prúd, ktorý vytvára magnetické pole, ktoré sa bráni zmene pôvodného magnetického toku.
Faradayov zákon elektromagnetickej indukcie má mnohé aplikácie, vrátane generátorov elektrickej energie, transformátorov, elektromagnetických zariadení a mnohých ďalších. Je to základný princíp pre chápanie, ako je generovaná elektrická energia z pohybu magnetov v generátoroch alebo ako pracujú transformátory na transformáciu elektrickej energie na rôznych napätiach.